петак, 2. мај 2014.

Trudnoća je bezbedna za obolele od multiple skleroze


http://www.yumama.com/files/2011/06/Trudnoca_je_bezbedna_za_obolele_od_multiple_skleroze_498908919.jpg

Žene obolele od multiple skleroze mogu bez bojazni da planiraju potomstvo jer, ova bolest ne uzrokuje loš ishod trudnoće i nema negativan uticaj na novorođenče, pokazuje nova studija.

Skoro 75 odsto bolesnika obolelih od multiple skleroze (MS) su žene, kod kojih se prvi znakovi bolesti pojavljuju u ranom odraslom dobu.

Ranija istraživanja izveštavaju da do jedne trećine žena sa MS-om želi decu, ističući da razumeju moguće probleme u trudnoći zbog svoje bolesti. Trenutno je to fokus studije Mia van der Kop, člana istraživačka grupe na čelu sa dr Helen Tremlet sa “University of British Columbia” i “Vancouver Coastal Health Research Institute” u Vankuveru.
Istraživački tim je analizirao podatke u periodu od 1998. do 2009. godine.  Identifikovali su 432 rođene bebe kod žena obolelih od MS i 2975 beba kod zdravih žena, upoređujući gestacijsku starost, porođajnu težinu, tip rođenja (vaginalni naspram carskog reza ). Analizirani su, takođe, i podaci o početku razvoja MS, dužini trajanja bolesti kao i stepen invaliditeta.

Rezultati su pokazali da beba čije su majke obolele od MS nemaju značajno drugačiju gestacijsku starost ili porođajnu težinu u odnosu na bebe koje su rodile zdrave majke. Naučnici tvrde da majke sa MS-om sa većim nivoom invaliditeta imaju blago povišen rizik od negativnih ishoda trudnoće. Ovaj nalaz nije statistički značajan i predloženo je njegovo dalje analiziranje. Starost na početku razvoja MS i trajanje bolesti nisu bili povezani sa negativne ishodom trudnoće.

"Naš zaključak je da MS nije povezan sa lošom trudnoćom ili lošim porođajnim rezultatatima, što bi trebalo da bude ohrabrujuće za žene sa MS koje planiraju da zasnuju porodicu ", kaže dr Tremlet.
Autori su, međutim, primetili da majke sa MS su češće gojazne, što može da nosi određen rizik za trudnoću i porođaj. "Značaj veze indeksa telesne mase i ishoda trudnoće kod obolelih od MS treba ispitati u budućnosti, " ističe M. Van der Kop.

Matične ćelije pomažu u lečenju multiple skleroze


http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/232371/i/1/celije-1-strana.jpg





Kod četiri pacijenta obolela od multiple skleroze iz Srbije, zahvaljujući terapiji matičnim ćelijama, koja je primenjena u okviru evropske studije, u koju je uključena Vojnomedicinska akademija, tok bolesti je zaustavljen. Lekari su utvrdili da je kod bolesnika koji imaju ovo hronično oboljenje centralnog nervnog sistema, primenom ćelijske terapije došlo do povoljnog „odgovora” organizma, a u toku su pripreme za primenu matičnih ćelija i kod oboljenja amiotrofične lateralne skleroze.


Kako objašnjava pukovnik profesor dr Ranko Raičević, načelnik Klinike za neurologiju VMA, kod pacijenata koji su primili ovu terapiju delimično je zaustavljen tok bolesti, oni nisu na lečenju u bolnici, već povremeno dolaze na kontrole. Zahvaljujući pomenutoj terapiji, ističe naš sagovornik, kod njih je došlo do usporene prirode toka bolesti sa blagim efektom na određene funkcije, pre svega na spazam (grčenje mišića) i nevoljne pokrete.


Primena ovih ćelija nije značajna samo za neurologiju, jer je prve pozitivne rezultate dala kod primene infarkta srca, a dr Raičević kaže da se u celokupnoj medicini očekuju pomaci. Klinika za neurologiju VMA je već nekoliko godina deo evropske studije za lečenje multiple skleroze matičnim ćelijama hematopoeze, kao deo multidisciplinarnog tima koji čine klinike za hematologiju i neurologiju i Institut za transfuziju VMA. U svim postupcima je etički odbor nezaobilazni segment procesa i neophodni uslov da bi mogla da se primeni procedura.


Izvori celija


Ima nekoliko izvora i načina uzimanja matičnih ćelija. One mogu biti embrionalnog i fetusnog porekla, ali je  primena ovih ćelija delom ograničena, jer postoji mogućnost za stvaranje teratoma – dobroćudnog tumora na mestu aplikacije, a tu su i brojne prepreke i etički problemi, posebno u procesu kloniranja matičnih ćelija, dok se one bez problema mogu uzimati iz pupčanika, koštane srži i masnog tkiva.

Napad na mijelin

Mijelin je zaštitni omotač nervnog vlakna sačinjen od tkiva koje se sastoji od masnoće i belančevina, a omogućava brzo, ravnomerno i efikasno prenošenje nervnih impulsa.

Često se upoređuje sa izolacijom oko žica, provodnika.On omogućava da struja ide kroz provodnik,ako ga nema ili je jako oštećen dolazi do kratkog spoja. Kad je neki deo mijelinskog omotača oštećen, prenošenje impulsa je poremećeno, usporeno, isprekidano zbog čega poruke iz mozga dolaze do cilja sa zakašnjenjem, pogrešno ili ih uopšte nema.

Ove promene mijelinskog omotača uzrokuju razne simptome slabost, trnjenje ruku, nogu, gubitak stečenih funkcija, paralize, slepila, napada i smrti.

Vitamin D štiti od multiple skleroze

Novo istraživanje pokazalo je da vitamin D pomaže u kontroli gena koji povećava rizik da osoba oboli od multiple skleroze.

Multipla skleroza najčešće se javlja u dobi od 20 do 40 godina, pa je zato glavni uzrok nesposobnosti mladih odraslih osoba.

Brojna istraživanja upućivala su na vezu između pomanjkanja vitamina D i povećanog rizika za multiplu sklerozu, no ovo je prvo istraživanje koje daje dokaz o načinu nastanka te povezanosti.

Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu „PLoS Genetics“, pokazalo je da poremećaj nastaje zbog nedostatka specifičnog proteina, koji se proizvodi pod uticajem vitamina D na gen odgovoran za njegovu proizvodnju, pa u skladu s time pomanjkanje vitamina D povećava rizik za multiplu sklerozu.



Gde se nalazi vitamin D?

Da bi se organizmu obezbedila dovoljna količina vitamina D, preporučuje se sunčanje, i to po 10-15 minuta dnevno, ali je neophodno i da se unosi kroz hranu. Osim u namirnicama životinjskog porekla (pre svega mleku i mlečnim proizvodima), ovog vitamina ima i u biljkama, a naročito u ljuskama kakaoa, avokadu, pečurkama i zelenom bilju, kao što su morske alge.
Vitamin D se nalazi i u maslinovom (hladno ceđenom), bundevinom, kukuruznom ili suncokretovom ulju.



http://dijetaplus.com/wp-content/uploads/2013/11/vitamin-D-300x246.jpg


Parazitski crvi potencijalno rešenje za multiplu sklerozu

Istraživači veruju da će mala količina Necatora americanusa, poznatijeg kao jedna vrsta parazitskih crva, pomoći pacijentima u borbi protiv simptoma kao što su problemi sa mišićima, vidom, kretanjem i ostalim poteškoćama.

Postoji veliki broj volontera koji su deo testne grupe koji će se početi lečiti crvima jer se veruje da prisustvom nekog parazitskog oblika, imuni sistem reaguje kako bi se zaštitio.

Profesor David Pritchard sa Univerziteta Nottingham je prvi uočio korist od crva za vreme boravka u Novoj Gvineji 80-ih.

Eksperimentalna grupa ima će 25 mikroskopskih sistema ubačenih u njihov sistem kako bi pokrenuli odbrambeni sistem da se bori.

Trenutno ne postoji lek za bolest koja napada centralni nervni sistem.



http://www.bizlife.rs/upload/2012/mart/2/daljevic/parasitic.jpg

Ishrana za obolele od multiple skleroze



Multipla skleroza je progresivno oboljenje koje zahvata centralni nervni sistem, pri čemu dolazi do blokade ili usporavanja protoka nervnih impulsa, što uzrokuje simptome kao što su: umor, ukočenost u ekstremitetima, otežano kretanje,  poremećaj funkcije bešike i creva, problemi sa vidom.

Ishrana bogata zdravim i hranljivim namirnicama predstavlja važan deo borbe sa multiplom sklerozom. Međutim, činjenica je da ne postoji čudotvorna dijeta koja otklanja simptome multiple skleroze- ne postoji jedinstvena dijeta kojom se može tretirati ili lečiti multipla skleroza. S obzirom da je multipla sleroza oboljenje koje se odlikuje fazama pogoršanja i poboljšanja- egzarzcerbacije i remisije, kao i na to da su simptomi multiple skleroze promenljivog intenzteta, nije moguće meriti efektivnost pojedinačnih režima ishrane.

Međutim, činjenica je da je niskomasna ishrana sa visokim sadržajem biljnih vlakana veoma povoljna za osobe obolele od multiple skleroze.



Saveti obolelima od multiple skleroze:

1.       Izbegavajte  zasićene masti

Dr Roy Swank predstavio je svoju niskomasnu dijetu za multiplu sklerozu, davne 1948. Godine. On je tvrdio da zasićene masti u proizvodima životinjskog porekla, kao i tropska ulja pogoršavaju simptome multiple skleroze. Swank-ovo istraživanje je dovelo do kontroverze. Ono je sprovedeno pre nego što se moglo magnetnom rezonancom izmeriti progresija multiple skleroze. Kako god, smanjenje unosa zasićenih masti na manje od 15 grama dnevno ima pozitivan uticaj na celokupno zdravlje. To predstavlja pozitivan i zdrav korak ka povećanju odbrambenih snaga organizma.



http://www.fiteveryday.com/wp-content/uploads/2011/11/Junk-Food.jpg


2.       Izbegavajte punomasne mlečne proizvode

Iako veza između osetljivosti na mlečne proizvode i broja i težine napada simptoma multiple skleroze nije dokazana, opredeljenje za niskomasne verzije mleka, sireva, jogurta i ostalih mlečnih proizvoda, predstavlja još jednu zaštitnu strategiju koja može unaprediti celokupno zdravlje pojedinca i tako mu omogućiti da bolje podnosi simptome multiple skleroze.


http://www.debbieseymour.com/angryuterus/images/dairy.jpg



3.       Izbegavajte gazirana pića

Pića koja sadrže kofein i alkohol mogu iritirati mokraćnu bešiku. Prema nutricionističkim smernicama, najbolje je u potpunosti izbegavati ova pića, ukoliko postoje simptomi multiple skleroze koji se odnose na poremećaje funkcije mokraćne bešike.

4.       Ispitajte da li ste netolerantni na gluten

Prema rezultatima jedne studije, odabrani pacijenti oboleli od multiple skleroze i članovi njihove uže porodice imali su veću incidencu netolerancije na gluten nego što je to slučaj u opštoj populaciji.

Međutim, to ne znači da su sve osobe obolele od multiple skleroze netolerantne na gluten i da treba da ga u potpunosti izbegavaju.

Odluka o prelasku na ishranu bez glutena, tj. svih vrsta pšenica, raži, ječma, treba da bude doneta nakon utvrđene netolerancije na gluten. Tako, istraživači preporučuju rano otkrivanje netolerancije na gluten kod osoba sa multiplom sklerozom i prilagođavanje ishrane u skladu sa tim.


http://img.allw.mn/content/health/2013/05/2_all-sources-of-gluten.jpg











5.       Jedite voće umesto rafinisanog šećera

Ne naučni dokazi pokazuju da je upotreba rafinisanog šećera povezana sa pojavom tzv. „šubova“, tj talasa ispoljavanja simptoma multiple skleroze.

Takođe, suzdržavanje od rafinisanog šećera pomaže pojedincu da telesnu težinu drži pod kontrolom, što je veoma važno u tretmanu multiple skleroze.

Šećer i visokokalorične namirnice doprinose povećanju telesne težine, što dovodi do povećanja umora, koji je povezan sa multiplom sklerozom.

Takođe, prekomerna telesna težina dovodi do problema u mobilnosti i povećava rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti.

Pored toga, voće bogato biljnim vlaknima pomaže u prevenciji opstipacije, tj. zatvora,  koji se takođe javlja kod osoba obolelih od multiple skleroze.






Lek za rak pomaže obolelima od multiple skleroze




http://images2.kurir-info.rs/slika-900x608/virus-lek-rak-pankreasa-slobodan-cikaric-1346618642-204280.jpg










KEMBRIDŽ - Lek "alemtuzumab", namenjen lečenju nekih vrsta raka, daje dobre rezultate i kod multiple skleroze (MS), utvrdili su britanski stručnjaci s Univerziteta Kembridž.



Taj lek, naime, smanjuje učestalost akutnih faza MS-a, čiji se simptomi javljaju sporadično, prenosi AFP.

U dva istraživanja, obavljena na ukupno oko 1.400 pacijenata, se ispostavilo da su oboleli od MS-a koji su primali "alemtuzumab", bili pod dvostruko manjim rizikom da u roku od dve godine dožive akutnu fazu bolesti nego oni koji primaju interferon, standardni lek za MS.

Alister Kompston, koji je vodio oba istraživanja, ističe da njihovi rezultati obećavaju bolji kvalitet života i bolju budućnost za hiljade ljudi obolelih od MS-a.Već sada, mnogi oboleli od MS-a u Britaniji i SAD koriste "alemtuzumab", iako on još nije zvanično odobren za njihovo oboljenje.

Procenjuje se da samo u Britaniji od MS-a boluje oko 100.000 ljudi. Kod ove autoimune bolesti imunološki sistem pacijenta napada nervna vlakna u sopstvenom organizmu, što utiče na vid, pokrete, ravnotežu, osećaje, kontrolu bešike, a vremenom i na pamćenje i misaone procese.

Za ovu bolest još uvek nema definitivnog leka, a medikamenti koji su dosad korišćeni su uglavnom samo ublažavali simptome.